תגליות ביו-אנרגיה סוללות את הדרך לייצור פחמימנים חדשים

חומצות שומן, דיאטה עשירה בכלורופיל ההעניקה להם השפעות נוגדות חמצון ואנטי דלקתיות, זכתה לשבחים רב-תכליתיים ושימושיים כחומרי גלם לייצור אנרגיה ביולוגית.

Fatty acids

מדענים במרכז המחקר ביו-אנרגיה של האגמים הגדולים הוקסם מסוג מסוים של חומצת שומן ארוכת שרשרת, הנקראת חומצת שומן פוראן, משום שהיא יכולה להחליף מוצרים מבוססי נפט, כולל דלקים, חומרי סיכה למנוע, תרופות ותוצרי מזון. עכשיו, צוות של משתפי פעולה GLBRC באוניברסיטת ויסקונסין-מדיסון תיאר כיצד חומצות שומן פוראן מיוצרים בחיידקים ותאים אחרים.


כמו חומצות שומן אחרות חומצות שומן פורן או FuFA נמצאים בממברנות ויוצרים גבולות תא. חומצות שומן אלה לפעול כמו מסננים שומניים כדי להגן על החלק הפנימי של תאים מפני שינויים בסביבה החיצונית. הם יכולים גם לשמש שליחים כימיים, אומר תאים כאשר רעלים או מתח נוכחים.


FuFAs הוא סוג מסוים של חומצת שומן שיש לו משיכה רחבה למדענים דלק ביולוגי כי אטומי חמצן מחוברים באמצע שרשראות פחמימנים.


"הכימיה של FuFAs מסייעת לתאים חיידקיים להתנגד נזק לממברנות שלהם", אומרת רחל למקה, מומחית מחקר בכירה ב-GLBRC. אטומי החמצן ב-FuFAs מעניינים גם את התעשיות הביולוגיות ועל תעשיות אחרות". המוצר פורסם לאחרונה בכתב העת לביוכימיה. "מציתים עם אור חמצן עוזרים להצית את כל המולקולות האחרות בדלק לבעירה. אורך השרשרת של FuFA גם הופך אותו חומר סיכה פוטנציאלי עבור מנועים וציוד אחר."


למקי זיהה בעבר FuFA ודן כיצד ספרואידים Rhodobacter מת כאשר נחשף מולקולת חמצן תגובתית מאוד הנקראת חמצן singlet. למקי הוא סטודנט לתואר שני ומנהל GLBRC טים דונהיו, פרופסור לבקטריולוגיה באוניברסיטת ויסקונסין-מדיסון. עם זאת, הם עדיין חסרים מידע על איך להפוך סוגים חשובים אלה של חומצות שומן.


© Baoji Herbest ביו-טק ושות', בע מ