מחקר רפואי בריטי הראה כי תמציות שוש עשויות לשפר את הזיכרון בקרב קשישים

רמות גבוהות של הורמון הלחץ קורטיזול, הפוגעות בהיפוקמפוס, חלק מהמוח האחראי על הזיכרון, נחשבים לאשמים. התמצית ליקוריץמעכב את פעילות האנזים במוח שמעלה את רמות הקורטיזול.

licorice extract for medicine

תרופה המבוססת על התרכובת, פרוגסטרון, שימשה לטיפול בכיב בקיבה ומחלות אחרות. בניסוי החדש, גברים מבוגרים בגילאים 55 עד 75 קיבלו את התרופה שלוש פעמים ביום במשך ארבעה שבועות. שנים עשר מהגברים, שסבלו מסוכרת מסוג II, היו בדרגות שונות של זיכרון לקוי, אולם לאחר מספר שבועות, הבדיקות הראו כי כל המשתתפים שיפרו את זיכרון המילים שלהם בערך 10 אחוזים.


פרופסור ג'ונתן סיקו, מאוניברסיטת אדינבורו, שהוביל את המחקר, אמר כי אמנם ההשפעה לא הייתה דרמטית, אך ללא ספק הזיכרון של האנשים המבוגרים היה טוב יותר מאשר לפני הטיפול התרופתי. הוא הסביר שזיכרון המילים נכנס לתמונה כאשר אדם נזכר במידע עדכני שהתקבל מבחוץ, כמו זמן הפגישה, וחיוני לתפקוד תקין.


בחמש השנים הבאות, סיקו מאמין שניתן להשתמש במתחם לשיפור הזיכרון בקרב קשישים ואולי אף לטפל במצבים כמו מחלת אלצהיימר' ישנן מספר דרכים לשיפור הזיכרון שעבדו היטב במחקרים על בעלי חיים, הוא אמר, אך יש מכשולים בכל הקשור למעבר לניסויים קליניים. ציטוט GG; בניסוי זה, לפחות באוכלוסייה קטנה, יש לנו נתונים ראשוניים שהמתחם הזה הוא מועמד טוב," הוא אמר.


אך הוא הזהיר כי אכילת ליקריץ באופן ישיר לא שיפרה את הזיכרון בהשוואה לנטילת תרופה המיוצרת מתמצית הליקוריץ, אולי מכיוון שהרכיבים הפעילים של התרכובת נכנסו לתאים אנושיים ביתר קלות עם ייצורם של התרופה. Secco מזהיר כי החומר הפעיל בתרופה יכול לגרום ללחץ דם גבוה בקרב אנשים עם תופעות לוואי חמורות. במסגרת הניסוי, החוקרים העניקו לקשישים תרופה נוספת נגד יתר לחץ דם להפחתת תופעות לוואי.


הזדקנות האוכלוסייה במדינות מפותחות פירושה שיותר ויותר אנשים מתמודדים עם בעיות כמו אובדן זיכרון. דובר הטיפול בקשרי צדקה לקשישים בירך על הממצאים החדשים וקרא להמשך מחקר בנושא יעילות התרופות.


© Baoji Herbest ביו-טק ושות', בע מ